Kalistenika – ćwicz za darmo

2014
10.16

Październik to miesiąc, w którym „sportowi” powoli przenoszą się z parków i ulic do ciepłych domów. Dobrym wyjściem z sytuacji, gdy temperatura za oknem zniechęca do biegania czy jeżdżenia na rowerze jest siłownia, ale te w większych miastach potrafią wyczyścić nasze portfele do cna. Dodatkowo nie każdy lubi „przerzucać żelastwo” – jakie wyjście mają ci, którym na siłownie jest nie po drodze? Odpowiedzią jest kalistenika – trudna nazwa, ale jest to chyba najbardziej podstawowy sposób ćwiczeń, o którym wielu z nas zapomniało.


Kalistenika to nic innego jak trening siłowy z wykorzystaniem masy własnego ciała – najbardziej klasyczną jej wersją są popularne pompki, które mają świetny wpływ na praktycznie całe nasze ciało. Istnieje wręcz nieskończona liczba ćwiczeń, które mają wpływ na każdą partię mięśniową naszego ciała, a wystarczą nam do tego cztery ściany oraz meble – kompleksowy trening można odbyć we własnym pokoju. Niektórzy uważają, że stosując ten typ treningu można osiągnąć takie same efekty jak z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Dodajmy do tego świetny wpływ na układ krwionośny, równowagę oraz koordynację ruchową – ćwiczenia wprost idealne.

 

Podsumowując – dzięki kalistenice możemy zrobić kompleksowy trening w każdym miejscu i o każdej porze zupełnie za darmo – w sam raz na jesienne wieczory. W sieci można znaleźć wiele stron z zestawami ćwiczeń, a chyba najbardziej znaną osobą zawdzięczającą wiele kalistenice jest Ewa Chodakowska – świetna reklama ćwiczeń własnym ciałem.