Ćwiczenia izometryczne

2013
02.06

Nie interesuje Cię spalanie w pocie czoła tysięcy kalorii? Nie ma nic w tym złego! nie oznacza to też, że nie ma dla Ciebie nic w ćwiczeniach. Istnieje bowiem coś, co zwie się treningiem izometrycznym. Wykonując go musisz nie tyle ruszać mięśniami, co je mocno napinać, nawet bez zmiany położenia ciała.

Na początek słów kilka o zaletach ćwiczeń izometrycznych. Przede wszystkim wzmacniają one całe partie mięśniowe, wpływając na odpowiednią postawę ciała. Dzięki większej sile i elastyczności mięśniowej zmniejsza się też ryzyko urazów mechanicznych czy powstania rozmaitych bólów. Co więcej, trening izometryczny może również wpłynąć na poprawę nastroju, likwidację uczucia rozdrażnienia czy psychicznego napięcia, a także zmęczenia.

Trening izometryczny zakłada brak właściwego ruchu, a wyłączne napinanie mięśni bez zmiany długości ich włókien. Stawy to się w ogóle nie ruszają, co pozwala na wykonywanie tych ćwiczeń osobom mającym problemy z nimi. Dokładne zasady wykonywania ćwiczeń poznasz tutaj.

Tags: